Uzroci nastanka Multipla skleroze?

Iako je multipla skleroza otkrivena prije vijek i po, uzrok nastanka još uvijek nije poznat. Smatra se da je, najvjerovatnije, pojava multiple skleroze rezultat interakcije ekoloških faktora sredine i genetičke predispozicije.
Osobe koje žive blizu ekvatora mnogo manje obolijevaju od ostalih. Multipla skleroza pet puta je učestalija u klimatskim uslovima koji vladaju u sjevernim djelovima Sjedinjenih Američkih Država , Kanadi i Evropi nego u tropskim regijama i Dalekom istoku.
Klima, sunce i uzimanje vitamina D u brojnim istraživanjima se navode kao mogući razlozi postavljanja učestalosti multiple skleroze. Najugroženiji narodi i rase od oboljenja multiple skleroze su Evropski narodi, dok su romi „zaštićena“ rasa.

Bolest se češće javlja u višoj socioekonomskoj grupi. Uzroci koji neposredno utiču na nastanak multiple skleroze su i faktori okoline, hiruške operacije, anestezija, domaći ljubimci, živa ili srebrni amalgam.
Genetička predispozicija može objasniti samo dio epidemioloških razlika u učestalosti multiple skleroze, kao što su visoka učestalost bolesti u nekim porodicama, odnosno smanjeni rizik zavisnosti o genetičkim uticajima kod udaljenih srodnika, ali ne objašnjava pojavu multiple skleroze. Najveći rizik od oboljevanja nose rođena braća i sestre, dok je rizik mnogo manji za njihovo potomstvo.

Mnogi istraživači smatraju da je multipla skleroza autoimuna bolest u kojoj organizam, preko imunog sistema, stvara odbrambene mehanizme protiv vlastitog tkiva. U slučaju multiple skleroze to je mjelin, a uzročni faktor – „okidač“ iz okruženja bi mogao da bude neki virus.
Osobe koje imaju jedan od sledećih poremećeja: bolest štitne žlijezde (hipertireoza), dijabetes tipa I, zapaljenske bolesti crijeva (kronova bolest, ulcerozni kolitis) itd…posjeduju veću vjerovatnoću da će se kod njih, kao komplikacija osnovne bolesti, razviti multipla skleroza.

Originalan tekst: OVDJE

Lajkajte i podijelite tekst:

Još zanimljivih članaka...

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.

Podijeli na Facebook
Podijeli na Google+